Nasze marki

Co warto wiedzieć o izotonikach?

Czym jest napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne, czy też izotoniki chronią nasz organizm przed odwodnieniem, dostarczają również węglowodanów i elektrolitów, które tracimy podczas wzmożonego wysiłku. Posiadają taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe człowieka. Co to znaczy? W 100 mililitrowym roztworze zawarte jest tyle samo węglowodanów i elektrolitów co w płynach ustrojowych. Sprawia to, że takie napoje dość szybko i skutecznie nawadniają. Izotoniki mają na celu uzupełnienie elektrolitów utraconych z potem oraz przeciwdziałanie ogólnemu wyczerpaniu i skurczom mięśni. Należy zwrócić uwagę, że osoby odchudzające się powinny uważać z ilością spożywanych napojów izotonicznych, ponieważ podczas treningu organizm zamiast z nadmiaru tkanki tłuszczowej będzie korzystał z węglowodanów zawartych w napoju.

Z czego składa się napój izotoniczny?

Głównym składnikiem jest woda, poza tym w napojach izotonicznych znajdziemy również elektrolity (jony sodu i potasu) oraz węglowodany (najczęściej glukoza, fruktoza, sacharoza oraz maltodekstryna). Często w takich napojach znajdziemy też wapń, magnez i witaminy. Niektóre izotoniki mogą również zawierać aminokwasy takie jak L-glutamina, czy L-karnityna. 

Zawsze należy pamiętać o dokładnym czytaniu etykiety, ponieważ niektóre “sklepowe” izotoniki mogą zawierać sztuczne substancje słodzące, barwniki, aromaty oraz konserwanty. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim aspartam, acesulfam K, sukraloza, błękit brylantowy, benzoesan sodu, aromaty, czy cyklaminian które mogą powodować biegunki, reakcje alergiczne, wysypki oraz bóle brzucha.

Czym jest odwodnienie organizmu i jakie są jego objawy?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody oraz elektrolitów w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Jakie są sygnały odwodnienia? Pierwszym sygnałem jest pragnienie. Inne sygnały, to: suchość w ustach, ból i zawroty głowy, ogólne uczucie zmęczenie, przyspieszone tętno, czy niskie ciśnienie krwi.    

Czy istnieją naturalne izotoniki?

Tak, za naturalny izotonik uważa się wodę kokosową, wodę klonową, kaktusową, karczochową, czy sok z brzozy. Te napoje pomogą nam się nawodnić. Istnieje też możliwość zrobienia sobie izotoniku samemu w domu. Najprostszy przepis na domowy izotonik, to: 1 litr wody, 3 łyżki miodu, sok z 1 cytryny i ¼ łyżeczki soli.

Najważniejsze pytanie - czy piwo jest izotonikiem?

Mamy złą wiadomość, niestety nie jest. Jest to napój hipertoniczny zawierający alkohol, co oznacza że jest moczopędny, więc będzie jedynie wzmagać odwodnienie organizmu. 

Sprawdź nasze propozycje izotoników: 

BYE! Isotonic Sportdrink - napój 2 w 1. Idealnie gasi pragnienie. Uzupełnia zarówno elektrolity jak i węglowodany. Proporcja wynosi 70 g na 1 litr wody i 35g / 500ml co stanowi około 8 gramów węglowodanów na 100 ml, i w zasadzie pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Idealny dla sportowców wytrzymałościowych podczas długiego intensywnego wysiłku.

Lightning Isotonic - mieszanka napoju wiśniowego z cennymi elektrolitami i 27,5g węglowodanów w każdej porcji. Zawarte w nim Witamina C, B6 i kwas foliowy przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Witamina C dodatkowo  pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym. Witamina B6 wspomaga prawidłowy metabolizm białek i glikogenu oraz pomaga w prawidłowym tworzeniu czerwonych krwinek.Potas, wapń i magnez przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Concap Napój Izotoniczny - napój izotoniczny 3w1 - gasi pragnienie, dodaje energii oraz pomaga utrzymać równowagę w organizmie podczas wysiłku fizycznego.  Stworzony dla profesjonalistów, obecnie dostępny dla każdego. Doskonale wspiera organizm podczas wysiłków, także w wysokiej temperaturze. Jest bardzo dobrze tolerowany przez układ pokarmowy.

Born Drink - to odświeżający napój izotoniczny z minerałami. Gasi pragnienie i zwiększa wydolność organizmu. Przywraca równowagę mineralną, wspiera utrzymanie wydajności i wytrzymałości podczas długotrwałego wysiłku. Przeznaczony do stosowania podczas treningów.Ma orzeźwiający cytrusowy smak. Został opracowany z udziałem sportowców. Ponadto jest lekkostrawny i łatwo się rozpuszcza.

Nasz wybór

© 2011 - 2024 OdżywkiDlaSportowcow.pl

Sklep zrobiony przez GrzeMaart.PL