Nasze marki

Jak legalnie podkręcić EPO

Erytropoetyna to bezsprzecznie najpopularniejszy hormon wśród sportowców wytrzymałościowych. Jej działanie często jest wykorzystywane do farmakologicznego zwiększania wydolności zawodników. Czym ona  jest, jak działa i czy da się legalnie podwyższyć jej poziom w organizmie?


Cząsteczka erytropoetyny, źródło: pl.wikipedia.org

Gdzie powstaje i jak działa EPO?

Erytropoetyna jest najważniejszym hormonem regulującym produkcję czerwonych krwinek, które transportują tlen po wszystkich narządach. Jej działanie polega na stymulacji szpiku kostnego do produkcji większej ilości młodych form erytrocytów. Za jej produkcję odpowiadają przede wszystkim nerki i wątroba a głównym czynnikiem napędzającym jej wytwarzanie jest hipoksja, czyli zbyt niska podaż tlenu do tkanek i korelacji z ich zapotrzebowaniem na ten gaz. Stymulację produkcji erytropoetyny przedstawia schemat:

zbyt mało czerwonych krwinek → hipoksja → wzrost produkcji EPO → wzrost produkcji krwinek czerwonych w szpiku → więcej krwinek we krwi → efektywniejszy transport tlenu do tkanek 

Jak zwiększyć poziom EPO we krwi?

Skoro już wiemy, że wydzielanie EPO jest pobudzane przez hipoksję, łatwo wywnioskować, że najlepszym sposobem jest kilkutygodniowy obóz treningowy przeprowadzony na dużej wysokości. Wielu zawodowych sportowców stosuje tą możliwość. Przed najważniejszymi zawodami sezonu wyjeżdżają na zgrupowania wysokogórskie, gdzie ciśnienie parcjalne tlenu jest niższe i powoduje to wyrzut erytropoetyny. Jeżeli nie mamy jednak takiej możliwości, możemy dostarczyć naszemu organizmowi naturalnych półproduktów, aby produkcja zarówno EPO jak i erytropoeza w szpiku były maksymalnie efektywne. Na całe szczęście nie musimy rozkładać erytropoezy na czynniki pierwsze, gdyż możemy zastosować gotowe preparaty. 

Półprodukty zwiększające poziom EPO oraz krwinek czerwonych

Głównym składnikiem naturalnych środków zwiększających poziom EPO i czerwonych krwinek są witaminy z grupy B, przede wszystkim B1, która bierze czynny udział w oddychaniu komórkowym, czyli pozyskiwaniu energii z tlenu oraz węglowodanów. Znajdziemy w nich również witaminę B6, która pomaga przy produkcji hemoglobiny oraz B3, która oprócz uczestniczenia w przemianach metabolicznych węglowodanów bierze również udział w procesach krwiotwórczych. Składnikiem takich preparatów jest również żelazo, które jest niezwykle ważnym elementem w cząsteczce hemoglobiny, właściwego transportera tlenu we krwi. Ponadto znaleźć w nich możemy antyoksydanty (np witaminę C czy kwas liponowy), wyciąg z jeżówki purpurowej oraz wiele cennych składników uczestniczących zarówno w produkcji elementów morfotycznych krwi jak i w uzyskiwaniu energii w komórkach mięśniowych. 

Podsumowując, aby podnieść poziom erytropoetyny we krwi nie trzeba wyjeżdżać na zgrupowanie w Ameryce Południowej ani stosować niedozwolonych środków farmakologicznych. Wystarczy zdrowa dieta, regularny trening oraz odpowiednia suplementacja, aby transport tlenu we krwi odbywał się w sprawny i efektywny sposób.

Produkty zwiększające poziom EPO oraz czerwonych krwinek

Oczywiście nie zawsze da się odpowiednio zbilansować dietę, z różnych powodów. Są również gotowe, W PEŁNI LEGALNE, produkty które umożliwiają takie działanie, krótka ich lista:

Nasz wybór

© 2011 - 2024 OdżywkiDlaSportowcow.pl

Sklep zrobiony przez GrzeMaart.PL