Nasze marki

Kofeina vs Guarana

Jaka jest różnica pomiędzy kofeiną w kawie, a kofeiną w guaranie? Czy filiżanka espresso pomaga się obudzić? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania dotyczące kofeiny znajdziesz w poniższym artykule. 

Co to jest kofeina?

Wszechwiedząca Wikipedia mówi, że to “organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy znajdujący się w ziarnach kawy i wielu innych surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. (...) W zależności od źródła nazywana jest także teiną (gdy źródłem jest herbata), guaraniną (gdy pochodzi z guarany) i mateiną (gdy pochodzi z yerba mate).” Jest środkiem psychoaktywnym, należy do grupy stymulantów (substancji psychoaktywnych działających pobudzająco). Kofeina spożywana w umiarkowanych ilościach pomaga zredukować zmęczenie, zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Pobudza wytwarzanie neuroprzekaźników: serotoniny, adrenaliny, noradrenaliny i GABA. Wpływa to na usprawnienie procesów myślowych i poprawę koncentracji.

Czym jest guarana?

Guarana-roślina pochodząca z Ameryki Południowej, w jej owocu znajduje się nasiono bogate w kofeinę. Guarana zawiera znacznie więcej kofeiny niż kawa, zawiera również inne związki o działaniu pobudzającym-katechiny. Jakie są jej właściwości? Przede wszystkim poprawia pamięć i koncentrację. Pobudza organizm do wytwarzania dopaminy, serotoniny i adrenaliny, co wspomaga działanie ośrodkowego układu nerwowego. Przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. 

Lepiej wybrać kawę, czy guaranę?

Jeżeli w guaranie też jest kofeina, to o co to całe zamieszanie i czy jest jakaś różnica?

Z chemicznego punktu widzenia kofeina w guaranie i kofeina zawarta w kawie nie różnią się niczym pod względem budowy. Ważne jest jednak to, że są pozyskiwane z różnej rośliny, co powoduje nieco inne oddziaływanie na nasz organizm. 

Przede wszystkim, kofeina zawarta w guaranie posiada wydłużone działanie (jednocześnie nieco słabsze), podczas gdy kofeina w kawie działa szybko i krótko. Kawa pomoże Ci się obudzić i zapewni jasność umysłu. Może jednak powodować dolegliwości żołądkowe, jeśli zmagasz się z takimi po jej wypiciu-guarana może okazać się świetnym zamiennikiem. 

Kolejna różnica to ilość kofeiny, w ziarnie guarany jest jej dwa razy więcej niż w ziarnie kawy. Poza tym, ziarna guarany zawierają również inne związki, takie jak guaranina, adenina, katechina, cholina, teofilina, hipoksantyna, teobromina. Te wszystkie związki sprawiają, że guarana ma głębsze działanie stymulujące, dlatego może Cię pobudzić bardziej niż espresso. Związki zawarte w guaranie zapewniają płynne i równomierne uwalnianie energii, co sprawia, że utrzymują koncentrację na stałym poziomie. Guarana wyrównuje poziom energii i pomaga w utrzymaniu optymalnej efektywności przez cały dzień. 

Różnica jest również w smaku, nasiona guarany są gorzkie, a taki smak nie każdemu przypadnie do gustu.

Co zatem wybrać? To już zależy od Ciebie. Jeżeli potrzebujesz szybkiego “strzału” energii-najlepiej wybrać kawę lub produkty z czystą kofeiną. Jeżeli potrzebujesz pobudzenia słabszego, ale trwającego dłużej-wybierz guaranę.

Poniżej produkty z kofeiną i produkty z guaraną, które możesz znaleźć w naszym sklepie. 

Kofeina:

Guarana:

Nasz wybór

© 2011 - 2024 OdżywkiDlaSportowcow.pl

Sklep zrobiony przez GrzeMaart.PL